Rozwiązania geotechniczne

W przypadku posadawiania dowolnego obiektu, w którym mogą występować problemy geotechniczne, należy przeanalizować, czy szybkie postawienie obiektu będzie rekompensowało wydane pieniądze na wzmocnienie gruntu. Bardzo często w geotechnice mamy wybór pomiędzy metodami szybkimi – dającymi efekty w ciągu kilku tygodni, a metodami tanimi, ale wymagającymi czasu – kilku do kilkudziesięciu miesięcy.

Przykładem takich sytuacji są powierzchniowe budowy (np. drogi, hale produkcyjne) wykonywane na gruntach słabych. W czasie planowania realizacji wyznacza się czas, w jakim inwestycja powinna zostać zakończona. I właśnie ten element ma ogromny wpływ na cenę końcową.

Ogromny rozwój głębokiego fundamentowania w ostatnich dziesięcioleciach przyzwyczaił do możliwości szybkiego radzenia sobie z gruntami o słabych parametrach i ich polepszania. Jednak prace takie są bardzo kosztowne. Niejednokrotnie można oszczędzić środki przeznaczone na budowę, wydłużając czas jej realizacji.

Przykładem takiego rozwiązania jest zastosowanie nasypu przeciążającego i wymuszonej konsolidacji zamiast pali. Proces ten polega na wykonaniu nasypów o ciężarze odpowiadającym projektowanym obciążeniom. Po wykonaniu takiego nasypu należy przez kilka miesięcy monitorować budowę. Po tym czasie grunt ulega konsolidacji, co bardzo polepsza jego parametry. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu nadmiar gruntu zostaje zdjęty i podłoże jest przygotowane do przenoszenia nowych, projektowanych obciążeń. Roboty ziemne bowiem zawsze będą tańsze od robót wymagających specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do głębokiego fundamentowania.

Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji trzeba zadecydować, co jest ważniejsze: czas realizacji, czy jak najniższe koszty budowy. Jeżeli decydujący jest termin, to trzeba zaakceptować zwiększone koszty koniecznych konstrukcji geotechnicznych. Jeżeli natomiast inwestorowi bardziej zależy na ekonomicznych rozwiązaniach, musi uwzględnić nieco dłuższy czas realizacji posadowienia obiektu.Galeria

Porady dla niewtajemniczonych

Badania gruntowe

Informacja, za którą zawsze watro zapłacić.

zobacz więcej +

Rozwiązania geotechniczne

Inwestor zawsze staje przed wyborem: budujemy szybko i drogo czy wolniej i taniej.

zobacz więcej +

Domki na palach

Rozwiązanie tanie i bezpieczne dla wszystkich rodzajów gruntów.

zobacz więcej +